Hoşgeldiniz  

3600 EK GÖSTERGE SINAVLA MI VERİLECEK ?

depresif memur | 01 Ocak 2022 | Gündem A- A+

3600 EK GÖSTERGE SINAVLA MI VERİLECEK ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memurların kangren haline gelen 3600 Ek gösterge sorununu 2022 yılı içersinde bitireceklerini açıklamıştı. Sendikalar bu sürecin yakından takipçisi oldular ve memurlara büyük bir kazanım sağladılar. Ama 3600 kimlere nasıl ve ne şekilde verileceği konusunda hala tereddüt ve endişe söz konusu.

Öğretmenlere verilmesi kararlaştırılan UZMAN ve BAŞÖĞRETMEN ünvanlarında ki kriterlerin kafa karışıklığına yol açtığı ve belli bir sene ve sınav şartı getirmesi eğitim camiası içinde büyük bir üzüntüye neden olmuştu. Aynı durumun 3600 EK GÖSTERGE verilirken de ortaya çıkıp çıkmayacağı sınav olup olmayacağı mülakat yapılıp yapılamayacağı merak konusu oldu.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Hesaplama metodu olan ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir.

Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600’dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biridir. Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?

3600 ek gösterge, dört meslek grubunu polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşireleri kapsıyor. Böylece 2200 ve 3000 olan ek gösterge, 3600’e çıkacak.

Düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek, bu meslekleri kapsayan tek bir düzenleme yapılarak, ek gösterge yükseltilecek. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2020 kulis657.com Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle